środa, 30 listopada 2016

Autonomia, czy niewolnicze odbieranie dostarczanej informacji ?


George Orwell opisuje systemy totalitarne z dyktatorską władzą. Taka forma władzy swoje historyczne korzenie ma w systemie feudalnym, gdzie jest jasno określona grupa uprzywilejowana "z błękitną krwią", ale w nowoczesnym świecie możemy także stać się niewolnikami wolnego rynku.

Zaakceptowaliśmy bezkrytycznie hasło reklama dźwignią handlu, czyli wolnego rynku. W związku z tym każdego roku miliony ludzi traci mnóstwo czasu na wysłuchiwanie bezmyślnych reklam, które wylewają się z radia, telewizji i Internetu. Rozwój nowych technologii powoduje, że to pranie mózgu przestaje mieć formę pasywną. To co oglądamy i słuchamy z Internetu jest rejestrowane i przetwarzane. Te informacje pozwalają manipulować nami, a my nie mamy pojęcia, gdzie są przekazywane, bo jest to towar na sprzedaż dla każdego kto chce to kupić.

Ten temat pojawia się ostatnio dość często w literaturze. David Lagercrantz w swojej wersji Millennium wielokrotnie porusza temat badań w zakresie najnowszych zagadnień IT i podaje przykład Google na równi z amerykańską agencją rządową NSA.Problem ma szerszy wymiar, gdy w grą wchodzą także dyktatorskie zakusy. Państwa z mniej lub bardziej dyktatorską władzą dysponują szeroką gamą możliwości, by włamać się do najróżniejszych baz danych i pobrać informacje na temat obywateli nie tylko w ich kraju, a ponadto tworzą własne systemy kontroli.  Bardzo ciekawy artykuł pt " Rosja i Chiny wspólnie ocenzurują Internet? Garść faktów o projekcie Czerwona Sieć " pojawił się w polskojęzycznym wortalu o oprogramowaniu. Autor na wstępnie napisał:

Rosja przedsięwzięła niemało środków, by mieć kontrolę nad treściami dostępnymi w Sieci. Służba Roskomnadzor z oddolnej inicjatywy nadzoruje treści, które mogą być nielegalne bądź szkodliwe dla kwiatu rosyjskiej młodzieży, zaś sądy co jakiś czas wydają wyroki, które wpisują na indeks zablokowanych stron kolejne serwisy. W ostatnim czasie w tym gronie znalazł się także LinkedIn. Nadal jednak nie sposób porównywać przyjętych przez rosyjskie władze miar do skuteczności Chińskiego Muru Ogniowego.

Skalę problemu w zakresie korzystania z Internetu pokazuje dodatkowo inny artykuł w tym wortalu. Dotyczy tak popularnych ostatnio urządzeń przenośnych i ma tytuł."Android o całe lata za iOS-em pod względem zabezpieczeń – nawet Nougat nie pomógł ". Autor rozpoczyna od wprowadzenia:

Niedawna wypowiedź Adriana Ludwiga, szefa bezpieczeństwa Androida, jakoby nowe smartfony Google Pixel z Androidem 7.1 były równie odporne na ataki co najnowszy iPhone, nie przeszła bez echa. Przypomnijmy – Ludwig uważa, że dla niemal wszystkich typów zagrożeń Android i iOS są praktycznie identyczne w kwestii zabezpieczeń platform. Czy aby jednak na pewno? Deklaracja ta sprowokowała Matthew Greena, słynnego kryptografa z Johns Hopkins University, który szybko wskazał fundamentalny problem z zabezpieczeniami Google’a, wskutek którego Android jest o całe lata za iOS-em, jeśli chodzi o jego bezpieczeństwo.

9 komentarzy:

 1. W temacie pojawił się intersujący artykuł Adama Golańskiego, który rozpoczna sie od słów

  Pomimo Twittera i Facebooka, to media narodowe, na czele z Telewizją Polską pozostają kluczowym kanałem komunikacji władzy z obywatelami w naszym kraju. Gdy więc pojawiają się problemy z odbiorem TVP, sprawa robi się poważna – zasługująca nie na tylko na zwykłą interwencję techników, ale też na śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  @ http://www.dobreprogramy.pl/Awaria-multipleksera-TVP-jako-hybrydowy-zamach-stanu-sprawe-zbada-ABW,News,78024.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powagi sytuacji dodaje zamieszczony w artykule cytat wpisu Krystyny Pawłowicz na facebook

   Czy amerykańska firma EMITEL nadająca sygnał TVP, która ZABLOKOWAŁA/?/ od soboty odbiór TVP w południowej Polsce, m.in. w województwach dolnośląskim, lubelskim, opolskim i śląskim, BIERZE UDZIAŁ w hybrydowym ZAMACHU STANU w Polsce?
   Czy EMITEL na zewnętrzne polecenie testuje nasze możliwości i reakcje?
   CORAZ WIĘKSZY obszar Polski, teraz już także Polska północna, jest POZBAWIANY dostępu do informacji RZĄDOWEJ, informacji od legalnych władz !!!
   Polacy są poddawani tam już tylko KŁAMLIWYM przekazom mediów prywatnych, tvn, polsat i lewackim portalom.
   EMITEL trzeba NATYCHMIAST ZASTĄPIĆ firmą polską! NATYCHMIAST!!!

   Usuń
  2. W kwietniu zamieściłem na łamach tego samego wortalu wpis, który rozpoczynam

   Były monopolista szwedzkiej telefonii zaoferował swoim klientom bezpłatny dostęp do wybranych serwisów internetowych. Zbudziło to dyskusję w szwedzkich mediach, że jest to niezgodne z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej, które mają zagwarantować demokrację w Internecie. W tej perspektywie ma to zostać rozpatrzone sądowo.

   @ http://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/Antydemokracja-w-Internecie-na-opak-kontrolowana,72699.html

   Usuń
  3. W wortalu ciekawy artykuł zamieścił także Marusz Błoński, gdzie w temacie doświadczeń ze sztuczna inteligencją wsponianne jest ironicznie, że

   W MS MARCO nie znajdziemy tekstów nieodżałowanej Tay, wirtualnej nastolatki Microsoftu, która w ciągu kilku godzin, po rozmowach z internautami, stała się wychwalającą Hitlera rasistką.

   @ http://www.dobreprogramy.pl/Wirtualni-asystenci-wyszkolasie-na-poligonie-doswiadczalnym-Microsoftu,News,78021.html

   Usuń
 2. Wiele osób korzysta z przeglądarki internetowej do słuchania muzyki i w związku z tym ciekawa jest treść kolejnego artykułu Adama Golińskiego, która rozpoczyna się

  Płacenie bezpośrednio z przeglądarki, to Następna Wielka Rzecz w e-commerce. Kto zdoła ją dobrze zaimplementować w swoim oprogramowaniu i przyciągnąć do tego masy użytkowników, będzie w następnych dziesięcioleciach czerpał zyski nie mniejsze niż dziś czerpią wiodący pośrednicy płatności.

  @ http://www.dobreprogramy.pl/Platnosci-przez-Microsoft-Edge-juz-w-Windows-10-Creators-Update.-Posrednicy-moga-pakowac-walizki,News,78018.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zagrożenie nie czycha w samych opłatach za pośrednictwo, a bardziej w tym, że może ich nie być, bo w ramach bezpłatnych opłat użykownicy mogą zaakceptować prawnie wiele reczy bez pełnej świadomości na co się zgadzaja

   Usuń
 3. Niestety media w gonitwie za tanią sensacją często mylą z premedytacją pewne zagadnienia. Przykładowo w Onet opublikowano artykuł rozpoczynający się

  Edward Snowden ujawnił kolejne dokumenty obnażające bezprawne działania amerykańskiego wywiadu. Najnowsze rewelacje potwierdzają, że od wielu lat, NSA podsłuchuje rozmowy telefoniczne prowadzone na pokładach samolotów pasażerskich.

  a tu chodzi przecież o autentyczne kwestie bezpieczeństwa i nawet w dalszej częsci tekstu jest wyraźnie podane

  linie lotnicze zabraniały prowadzenia rozmów telefonicznych na pokładzie samolotów,

  @ http://technowinki.onet.pl/technika/nsa-od-lat-podsluchuje-rozmowy-w-samolotach/8z30n2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem dotyczy oczywiście nie tylko polskie media. Daily Mail nazywa wrogami ludu sędziów, którzy powierdzaja prawa Izby Gmin w sprawie Brexit. Daily Telegraph stawia również na tanie emocje w temacie Brexit.

   Usuń
  2. Ta informacja o zagranicznych mediach zamieszczona jest np w artykule Marka Rybarczyka w nr 51 Polityki na stronie 48 pod tytułem "Mała Brytania". Ten akapit zamknięty został przez autora zdaniem

   Wielka Brytania nie od dziś przestaje być krajem łagodności, który wychwalał Gorge Orwell

   @ http://archiwum.polityka.pl/art/mala-brytania,453126.html

   Usuń