wtorek, 20 czerwca 2017

Algorytmy Spotify i mp3 w perspektywie Opola w Kielcach z TVP

To czego słuchamy staje się towarem w tak szerokim zakresie, że warto jest zainwestować w domowy serwer muzyki, by  nie być bezustannie manipulowanym.


Dotychczas zwracałem uwagę na algorytmy, które pośrednio mają związek ze słuchaniem muzyki. Kierowałem się teorią, tak jak w definicji podaje to np Wikipedia:
 Algorytmskończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu.

 Impreza określana największą konferencją programistyczną w Polsce zwróciła moją uwagę na znacznie szersze zastosowaniadla tej definicji w praktyce. Napisałem o tym w notce na temat algorytmów i Spotify. Zainspirował mnie do tego krótki tekst Anny Rymszy w wortalu o oprogramowaniu, który autorka napisała pod tytułem "Spotify na Code Europe: Big Data i współpraca z Google„:

Spotify to dla nas usługa muzyczna, ale za eleganckimi aplikacjami kryje się potężna machina, przetwarzająca ogromne ilości danych. Podczas tegorocznego Code Europe we Wrocławiu opowiedział o tym nieco Matti Phers, jeden z zaproszonych prelegentów.

By pracować w Spotify można kochać muzykę, ale nie trzeba. Od strony algorytmów śledzących nasze zwyczaje muzyczne i dobierających utwory do nastroju wszystko i wszyscy wyglądają tak samo – liczby i wzorce. Z punktu widzenia programistów Big Data mogłoby to być cokolwiek, ale dobrze, że chodzi właśnie o muzykę.

Kolejną okazję dla dalszych refleksji dały wieści o planach TVP na organizację opolskiej imprezy w Kilcach. Informację na ten temat zamieściła np Nowa Trybuna Opolska w dniu 30 maja 2017 roku:

 
We wtorek w Kielcach gościł prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Rozmawiał z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, chodziło o organizację w Kielcach Koncertu Piosenki Polskiej w miejsce odwołanego festiwalu w Opolu. Prezes Kurski ogłosił, że Telewizja zorganizuje w Kielcach festiwal w całkowicie innej formule niż wszystkie znane tego tylu imprezy. Powiedział też ,że chce by Kielce stały się nową stolicę polskiej piosenki.

To zainspirowało mnie do opublikowania wpisu w wortalu o oprogramowaniu. Tradycje muzyczne, które wypracowane zostały przez lata w Opolu z ogromnym wkładem wielu wspaniałych artystów, stracą teraz na znaczeniu bez wsparcia TVP, a ta nie ma właściwego potencjału, by samemu to zagospodarować. Rozpoczynam ten wpis od nawiązania do imprezy Polsatu w Sopocie, gdzie nagradzane są utwory, które były najczęściej odtwarzane przez osoby nie mające możliwości dobrego odsłuchu. Poruszam przy tej okazji sprawę aktywności nowego przemysłu w Szwecji, który ukierunkowany jest na produkcję muzyki i konkurs Eurowizji. Poszerzam również temat o rolę mp3, które spowodowało ewolucję w muzyce, a nie tylko rewolucję w jej dystrybucji.


Wyjaśnienie dla tego nawiązania z mp3 można znaleźć w Wikipedii, gdzie podane jest m.in.

Standard MP3 wykorzystuje ponadto model psychoakustyczny w celu osiągnięcia pożądanego stopnia kompresji stratnej. Polega to na tym, że zostają usunięte te informacje o dźwięku, które są niezauważalne lub mało istotne dla człowieka, w sensie odbioru słuchowego. Z modelu psychoakustycznego wynika, że człowiek najlepiej słyszy dźwięki z przedziału 2-4 kHz. Im częstotliwość dźwięku bardziej odbiega od tego pasma, tym słyszalność jest coraz gorsza. Zatem, jeżeli dźwięk, wraz z szumem kwantyzacji, będzie cichszy od dolnej granicy słyszalności, to nie będzie on słyszalny. Z tego wynika, że skrajne częstotliwości mogą zostać zapisane z mniejszą dokładnością, a więc przy mniejszej rozdzielczości bitowej. Ze wspomnianego modelu słyszenia wynika również zjawisko maskowania, czyli że dźwięki głośniejsze zagłuszają cichsze. Zatem, w pobliżu głośnych dźwięków (w pobliżu, tzn. podobna częstotliwość tuż przed i tuż po) również można zmniejszyć liczbę bitów, ponieważ szum kwantyzacji nie będzie słyszalny. Człowiek słyszy dźwięki o częstoliwości do 20 kHz, jednak w praktyce elektroakustycznej granicę tę określa się na poziomie 16 kHz – uwzględniono to również w standardzie MP3.

Chodzi o wykorzystanie algorytmu opartego na modelu psychoakustycznym, o którym Wikipedia podaje m.in. , że jest to: model matematyczny, mówiący, jakie informacje o dźwięku są rozpoznawalne przez ludzkie ucho, jakie natomiast nie są. Modele psychoakustyczne są podstawą między innymi kompresji dźwięku, algorytmów oceny jakości transmisji mowy, systemów automatycznie rozpoznających mowę oraz rozpoznających mówców.


W połowie czerwca w Operze Leśnej odbył się koncert w ramach projektu "Memphis in Poland". W Dzienniku Bałtyckim napisano z tej okazji:

Memphis w stanie Tennessee, jedno z najbardziej muzycznych miast na świecie. Właśnie tam, na południu USA, wychował się i wystartował do kariery Elvis Presley, artysta będący synonimem rock and rolla. Ale na rock’n’rollu muzyczny wkład Memphis w historię świata się nie kończy, miasto jest zasłużone także dla bluesa, jazzu i soulu. Teraz będziemy mogli cieszyć się brzmieniami z Memphis w Trójmieście.

W tej inicjatywie szczególnie cenne było, że imprezy były w wielu różnych miejscach. W Sopocie muzyki można było posłuchać również w teatrze-barotece BoTo z bardzo ciekawą akustyka, a także z muszli koncertowej na Molo, czy też Teatrze na Plaży, który jest jednak w zamkniętym pomieszczeniu, a nazwa pochodzi jego położenia.

Domowy serwer muzyki pozwala nam zawsze słuchać muzyki z dobrą jakością. Dotyczy to wyboru jakości nagrania i repertuaru.


Adapter BenOx dla Intel HD Audio daje możliwość budowania audiofilskich PC z elegancją duńskiego B&O oraz niezawodnością szwajcarskich magnetofonów ReVox i prostotą w najlepszych tradycjach NAD lub wszechstronnością legendarnych konstrukcji Marantz

6 komentarzy:

 1. Serwis Wirtualnemedia.pl opublikował własnie artykuł pt
  Festiwal w Opolu odbędzie się 15-17 września. Kurski: nie ma „czarnej listy TVP”

  We wstępie tekstu można przeczytać:

  Podpisane w poniedziałek wieczorem porozumienie zakłada organizację przez Telewizję Polską Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Nadawca chce powtórzyć program zaplanowany na czerwcową odsłonę wydarzenia. - Podpisaliśmy porozumienie, które otwiera drogę do organizacji 54. KFPP w Opolu w dniach 15-17 września - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

  @ http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/festiwal-w-opolu-15-17-wrzesnia-2017-w-tvp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nagłowku niniejszego wpisu jest stwierdzenie "To czego słuchamy staje się towarem w tak szerokim zakresie". Potwierdzają to ostatnie wieści w temacie Opola, gdzie podane jest np

   Miasto Opole jest właścicielem marki KFPP oraz amfiteatru...

   W sprawie obiektu sprawa jest jasna. Markę budowało jednak wiele osób i przy konflikach łatwo jest kwestionować prawa pozyskane z dobrej woli innych.   Usuń
  2. W nagłowki jest również wyjaśnienie "...by nie być bezustannie manipulowanym". W arktykule oporozumieniu z Opolem cytowany jest prezes TVP

   Cały kryzys wokół Festiwalu w Opolu zrodził się z fake newsów i oczywistych kłamstw o rzekomej „czarnej liście TVP”.

   Jest to manipulacja, bo deklaracja z Kilec jest autentyczna. Tak jak wiele innych wypowiedzi prezesa w temnacie Opola. Chodziło o pokazanie siły i dotyczy to obu stron.

   Usuń
 2. Spotify jak wiele współczesnych firm potrzebuje bezustannej ekspansji, a im wiekszy jest sukces na rynku, tym więcej potrzeba manipulacji. Nie dziwi więc wiadomość rozpoczynająca się:

  Spotify nie może narzekać na brak użytkowników, także tych korzystających z konta premium. Firma może pochwalić się już 140 mln użytkowników, z czego około 50 mln osób płaci abonament znoszący ograniczenia darmowej wersji. Spotify szuka jednak kolejnych źródeł dochodów, a jednym z nich mogą być... sponsorowane piosenki.

  @ https://www.dobreprogramy.pl/Spotify-sponsorowane-piosenki-dla-uzytkownikow-bez-konta-premium,News,81719.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tematu od strony technicznej z dźwiękiem nawiązuje wpis,który w wortalu o oprogramowniu opublikowałem pt "Akustyka pomieszczenia i muzyka koncertowo odtwarzana latem"

  @ http://dp.do/81860

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto jest zadbać o dobra jakość odtwarzania muzyki, nawet przy kameralnym ewntach. Przykład zamieszczony jest w mojej notatce pt Audycja Siesta ewentem w Dworku Sierakowskich w Sopocie"

   @ http://audiofilpc.blog.onet.pl/2017/07/21/audycja-siesta-ewentem-w-dworku-sierakowskich-w-sopocie/

   Usuń