wtorek, 3 stycznia 2017

Agresje przez Internet

Kolejny wpis oparty będzie na publikacji tygodnika Polityka, bo w piewrszym ich numerze w 2017 roku wielokrotnie poruszony został temat zagrożeń internetowych. Pewnego rodzaju podsumowanie tego można znależć na poczatku wywiadu opublikowanego na str 31, który Jacek Żakowski przeprowadził z prof Radosławem Markowskim, gdzie w drugim pytaniu odpowiada:

Dzięki populizmowi świata nowych mediów dużo łatwiej niż wcześniej jest przekonać ludzi do rzeczy, które są słabo osadzone w twardej rzeczywistości.


Najbardziej drastyczny w rozpotynającym ten rok numerze tygodnika Polityka jest chyba tytuł "Internet zabije demokrację" w dziale  "Ogląd i pogląd" na str 34., gdzie Wojciech Orlicki w pierrszym akapicie napisał:

To było tak niedawno! Trzy lata temu szef Google Eric Schmidt i Jared Cohen, szef think tanku Google Ideas i doradca gabinetów Busha i Obamy do spraw cyfryzacji, razem opublikowali książkę „The New Digital Age”, bardzo ciepło przyjętą wówczas przez polskich polityków i publicystów. W tej książce obiecywali nam rychłe nadejście globalnego triumfu demokracji za sprawą upowszechnienia dostępu do internetu. Dziś, kiedy wygląda na to, że demokracja jest w globalnym odwrocie – i w dużym stopniu dzieje się tak za sprawą negatywnych skutków internetu – czyta się ich słowa z rozrzewnieniem:
„Obywatelska partycypacja osiągnie niespotykany dotąd poziom, bo każdy, kto ma telefon komórkowy i dostęp do internetu, będzie mógł odegrać swoją rolę, promując przejrzystość i odpowiedzialność. Sklepikarz z Addis Abeby i sprytny nastolatek z Salwadoru będzie mógł publikować informacje o łapówkach i korupcji, ogłaszać nieprawidłowości wyborcze i ogólnie zmuszać rząd do rozliczeń. (...)

Bradziej konkretniej o zagrożeniach, które mogą zupełnie nie kojarzyć się z np słuchaniem muzyki z Internetu bardzo sugestywnie opisuje pt "Internet rzeczy niebezpiecznych" w dziale "Ludzie i style" na str 144 Urszula Schwarzenberg-Czerny:


Woda pod prysznicem nagle zmienia ustawioną elektronicznie stałą temperaturę, więc dziewczyna wyskakuje z kabiny. Mokra idzie po tablet, żeby skontrolować, co się dzieje. Tymczasem temperatura powietrza spada do zera. Zaczyna wyć alarm, a na jego pisk nakłada się fragment „Wesela Figara” powtarzany szaleńczo przez głośny system audio. Dziewczyna jest bezradna wobec drogiego i nowoczesnego systemu swojego inteligentnego domu, na który zarobiła pracą dla bezwzględnej wielkiej korporacji. A za to właśnie w ten sposób sprawiedliwość wymierzył jej – przez internet – haker.

Zagrożenie ze strony osób prywatnych trzeba brać pod uwagę na poważnie, ale jest ono znacznie mniejsze niż działań państw. Zaskoczyło mnie, że w dziale "Temat roku" na str 22 Ziemowit Szczerek w świetnie przygotowanym artykule pt "Tu się zacznie trzecia wojna światowa" całkowicie zignorował kwestie nowych technologii. Zielone ludzki na Ukrainie miały sens, bo jest do tego gigantyczne wsparcie tradycyjnych mediów. Mniej przydatny był Internet, gdzie są silne rozwiniete struktury, które postały pdczas protestów na Majdanie w Kijowie. W przypadku Łotwy istotniejsze są działanie w Internecie. Skandynawowie wpompowali w Estonię nowe technologie, a próbująca dorównać sąsiadowi Łotwam ma z pewnościa systemy zabezpieczeń na nizszym poziomie. Jest to przykład konkretnego zagrożenie jakie niesie niefrasobliwość w temacie poruszonym przez Urszulę Schwarzenberg-Czerny i wykorzystanie szerokich możliwości, na które zwraca uwagę Wojciech Orlick.  


Wiosną 2016 roku miały miesce dziwne ataki internetowe na szwedzkie media, co w perspetywie artykułu Ziemowita Szczereka nabieraja innego znaczenia. Wspomniana Estonia ma zabezpieczenia od Szwedów i w mniejszym lub wiekszym stopniu udostępniła je pozostałym krajom bałtyckim. Ataki wywołały szeroka dyskusię w szwedzkich mediach, ale nigdzie nie widziałem nawiązania do zagrożeń dla byłych nadbałtyckich republik sowieckich, bo to nie było korzystne dla biznesu. Ciekawa była także reakcja na ofertę byłego monopolisty szwedzkiej telefonii, który chciał zaoferować swoim klientom bezpłatny dostęp do wybranych serwisów internetowych. Zbudziła się dyskusja, że jest to niezgodne z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej, które mają zagwarantować demokrację w Internecie. Zamieszanie powstało nim decyzje UE weszły w życie. Wygląda to, że ktoś coś niedokładnie zinterpretował, ale mogło być to również bardzo świadome działanie. W szumie medialnym trudno jest zawsze odszukać, co jest faktycznym tematem, a najkrócej mówiąc UE zakazuje transmisji uprzywilejowanych i w uproszonej definicji darmowe udostępnianie można tak zrozumieć. Dyskusja uderzała jednak najbardziej w nowe możliwości zawaansowanej formy zabezpieczenia.

Ataki na media mogą ułatwiać wprowadzenie dezinformacji. Jeszcze większym zagrożeniem jest jednak to, że czytając wiadomości otwieramy furtkę do własnego komputera i często dalej do systemów informatycznych w pracy. Czytanie wiadomości trwa relatywnie krótko, a słuchanie muzyki znacznie dłużej i przez to furtka do naszego komputera zostaje otwarta jeszcze szerzej.

12 komentarzy:

 1. Stopień zagrożenia poszerzany jest przez "urzędników marketingu" w firmach świadczących nam usługi. Wspomniałem o tym ww wpise pt "50 000 odwiedzin na horyzoncie i inny rodzaj notatek w Nowym Roku 2017". Zaczynam od tego, że zaobserwowałem pogarszające się od jakiegoś czasu warunki korzystania z udostępnionej w blogu onet możliwości prowadzenia ilustrowanego notatnika. Nie zastanawiałem się jednak na tym, bo jak mówi przysłowie „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”.

  @ http://audiofilpc.blog.onet.pl/2017/01/01/50-000-odwiedzin-na-horyzoncie-i-inny-rodzaj-notatek-w-nowym-roku-2017/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zareagowałem dopiero po artykule Adama Golańskiego, pt „Onet rozszerza kampanię przeciw adblockom na kolejne serwisy, ulepsza swoje skrypty”,

   @ http://www.dobreprogramy.pl/Onet-rozszerza-kampanie-przeciw-adblockom-na-kolejne-serwisy-ulepsza-swoje-skrypty,News,78208.html

   Usuń
  2. W tym przypadku chodzi o reklamy i nieszanowanie ludzi, ale takie działania mogą mieć także negatywny wpływ na sprawność systemów zabezpieczeń przed atakami z Internetu.

   Usuń
  3. Najczęsciej nie mamy pojęcia, gdzie może powastać luka. Dostawcy usług korzystaja z gotowych rozwiązań i mogą nie miec wpływu na pojawijące się zagrożenia. Przykładem jest współpraca, która jest z pewnością korzystna dla klientów i informacja o tym jest w artykule pt "T-Mobile i Orange łączą siły, by (tanio) rozwijać LTE w Polsce"

   @ http://www.dobreprogramy.pl/TMobile-i-Orange-lacza-sily-by-tanio-rozwijac-LTE-w-Polsce,News,78281.html

   Usuń
 2. Urszula Schwarzenberg-Czerny sugestywnie opisała sytuację z dziewczyną wyskakującą z kabiny prysznica, a uwiarygodnieniem tego jest to co Anna Rymsza napisała w październiku w artykule pt. "Test Mass Fidelity Core – stereo, które możesz wziąć do ręki"

  "Najlepsze zostawiłam na koniec. W całym domu można skomponować sobie bezprzewodowy układ urządzeń z rodziny Core, pozwalający słuchać muzyki w kilku pokojach, łączący także subwoofery. Wszystko połączyć może sieć w paśmie 5 GHz, zdolną przenosić 24-bitowy dźwięk, próbkowany z częstotliwością 192 kHz. Efekt? Można słuchać winyli w łazience i ogrodzie jednocześnie, a do telewizora podłączyć Core z subwooferem – trzeba tylko wydać odpowiednio dużo na ten zestaw. Sieć może łączyć dziewięć urządzeń, a jeśli okaże się, że wykorzystywany kanał jest „zatłoczony”, można go zmienić korzystając z przełączników modułu bezprzewodowego."

  @ http://www.dobreprogramy.pl/Test-Mass-Fidelity-Core-stereo-ktore-mozesz-wziac-do-reki,Lab,76781.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł Anny Rymszy jest bardzo ciekawy i w 100% godny polecenia, ale wątek z łazienką skomentowałem w notatce pt "Artysta w kategorii „pracowanie cyfrowo” i nobel z literatury za piosenki", gdzie napisałem:

   Wydaje mi się, że takie odtwarzanie winylu będzie największą atrakcją dla sąsiada z naprzeciwka, gdy autorka będzie musiała wyskakiwać z wanny, by zmienić płytę.

   @ http://audiofilpc.blog.onet.pl/2016/12/10/artysta-w-kategorii-pracowania-cyfrowo-i-nobel-z-literatury-za-piosenki/

   Usuń
 3. Zastanawiające jest czemu teraz "przypadkowo" w mojej wyszukiwarce zgłosił się ten filmik z dziewczynami pokazujący rosyjski obraz Łotwy, w którym jest sponsorowanie szwedzkich kosmetyków

  @ http://vod.pl/programy-tv/sexy-dziewczyny-z-kalendarza/ke5qfr2#

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwróciłem we wpisie uwagę, że Ziemowit Szczerek w świetnie przygotowanym artykule pt "Tu się zacznie trzecia wojna światowa" całkowicie zignorował kwestie nowych technologii. Przeoczyłem natomiast, że w tym samym numerze Polityki jest na str 37 wywiad pt "Potrzebujemy granic", który w podtytule ma "Jeffrey Sachs definiuje największe zagrożenia dla świata", ale także nie wspomina tematu agresji z Internetu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ades udostępnionego wywiadu Polityki

   @ http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1688170,1,jeffrey-sachs-definiuje-najwieksze-zagrozenia-dla-swiata.read

   Usuń
  2. Treść tekstu z wywiadem dostępna jest także do odsłuchania

   @ http://www.polityka.pl/_resource/res/path/36/11/361197ef-c196-493f-8681-41fb481228fc

   Usuń
  3. Tygodni tak prezentuje swojego rozmówcą

   Jeffrey Sachs, jeden z najsłynniejszych ekonomistów, były doradca Solidarności i rządu Mazowieckiego, o największych zagrożeniach, przed którymi staje świat.

   Usuń
  4. Wikipedia na jego temat rozpoczyna

   Jeffrey David Sachs (ur. 5 listopada 1954 w Detroit) – amerykański ekonomista, uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej znanych ekonomistów w skali ogólnoświatowej.[potrzebny przypis] Zasłynął on jako ekonomiczny doradca rządów w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej, krajach byłego ZSRR, Azji i Afryce. Sachs znany jest także ze swojej współpracy z międzynarodowymi organizacjami na rzecz zwalczania biedy, redukcji zadłużenia i walki z chorobami – zwłaszcza HIV/AIDS w krajach rozwijających się. Jest autorem wielu artykułów i książek o tematyce ekonomicznej.

   @ https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Sachs

   Usuń