wtorek, 14 marca 2017

Ambicje Windows 10 na otumanianie mas to brak fantazji u urzędników marketingu Microsoft


Pojawiły się nowe wieści dotryczące planów Microsoft. Bardzo precyzyjnie podsumował je Maciej Olanicki w polskojęzycznym wortalu o oprogramowaniu w artykule pt "Nowe reklamy w Windows 10: aplikacje strumieniowane wewnątrz aplikacji", gdzie na samym początku napisał:

Wraz z premierą Windowsa 10, Microsoft wkroczył na ścieżkę dotąd nieprzetartą. Przyzwyczailiśmy się do reklam w telewizji, radiu, Internecie, czy nawet aplikacjach, jednak dla wielu treści reklamowe pojawiające się w natywnym środowisku systemu operacyjnego na komputerze osobistym to już za wiele. Ze wspomnianej ścieżki cofnąć się jednak nie sposób, więc Microsoft śmiało brnie dalej: wkrótce w Windowsie 10 pojawią się grywalne, interaktywne reklamy.


To stawia w innym świetle cały projekt Windows 10. Dotychczas postrzegałem nowe okienka, jako szansę na ujednolicenie systemu opreracyjnego na wiele platform sprzętowych, by ułatwić rozwój prac z obrogramowaniem. Finansowanie rozwoju przez reklamę nie jest niczym nowym i może to być dla Microsoft sposób na zrealizowanie pomysłu z bezpłatym systemem operacyjnym. Pytanie jest tylko, czy stać nas na niezapłacenie za OS? To kolejne zakusy, by nas totalnie otumanić.

Na szczęście w przypadku odtwarzania muzyki z PC pomysł z reklamami w Windows 10 jest całkowicie niegroźny, gdy korzystamy z domowego serwera muzyki bez połączenie z Internetem. Pojawiły się jednak ostatnio informacje o ofercie "muzyki Hi-Fi" z Internetu, gdzie są zakusy na wyłączność dla niektórych nagrań. Dostawca chce w ten spsoób uzależnić od siebie osoby słuchające muzyki on-line.


Udostępniany w Intrenecie strumień z muzyką jest jednak zawsze zapisany w jakimś formacie. W dzisiejszych czasach skopiowanie tego strumienia na nośnik nie jest większym wyzwaniem. Problemem jest tylko w tym, że nie wiadomo co w trakcie takiej operacji może się "przyplątać" na nośnik. Mogą to być zamierzone działania dostawcy i ich omijanie może być łamaniem warunków umowy, która jest podstawą dla korzystania z udostepnionych nagrań z muzyką. Będzie to więc piractwo. Jeżeli te ewentualne "załączniki" dostawcy zostaną obwarowane prawnie, to można założyć, że  nie mogą same w sobie stanowić zagrożenia.

Taki ząłacznik dostawcy może jednak posłużyć jako generator dla najdziwniejszych działań jakiś anonimowych osób. Skala płatnego hejtu wyraźnie wskazuje, że nie brak chętnych, by za drobną sumkę szkodzić innym. Dostawcy usług z muzyką nie będą musieli wiele inwestować, by mieć wierne grono szkodników, którzy w każdej chwili moga zaatakować wskazanego użytkownika. Nie chodzi jednak o tradycyjny hejat, a o nowocześniejsze działanie. Furtkę do tego otwiera szeroko Windows 10 z umożliwieniem zamieszczania reklam w systemie operacyjnym. Podszycie sie pod taka reklamę nie powinno być szczególnie trudne.
 
 
W notatce "Archiwizowanie muzyki na kartach SDXC UHS-II i odtwarzanie z USB SuperSpeed". zacytowałem fragment tekstu, który Oskar Ziomek opublikował  pt Virtual Desktop Enhancer ulepsza wirtualne pulpity w Windowsie 10", gdzie zwrócił uwagę na możliwości, które daje Unix.

Jedną z nowości w dniu premiery Windowsa 10 była obsługa wirtualnych pulpitów – funkcji od tego momentu po raz pierwszy obsługiwanej natywnie w systemie. W porównaniu do uniksowych implementacji było to jednak dość toporne rozwiązanie. W efekcie użytkownicy, którzy na co dzień korzystali z wirtualnych pulpitów dzięki programom firm trzecich już wcześniej, prawdopodobnie nie zostali przekonani do przerzucenia się na systemowe rozwiązanie w „dziesiątce”.

Ta uwaga podsuwa pewne nietypowe rozwiązanie. Muzykę oferowaną w specjalistycznych serwisach internetowych można bezpieczniej kopiować na karty Secure Digital w maszynach pracujących pod Unix. Wiele osób ma dostęp do takich maszyn w pracy, a z szybką kartą ściągnięcie kilku utworów z muzyką nie będzie obciążało systemu. Salony audio mogą zainwestować w taką maszynę, by korzystać z niej na własne potrzeby i być może oferować dostęp do niej dobrym klientom.

12 komentarzy:

 1. W treści wpisiu poruszam temat możliwości pozyskania szkodników, by atakowali innych użytkowników. Ciekawy obraz tego nakreślił naczelny popularnego wortalu. Na wstępie wyraźnie określa swoje „handlowe” nastawienie do tego typu problemów.

  Polacy mają cienką skórę – można wywnioskować z najnowszego raportu CERT Orange Polska, poświęconego zagrożeniom w polskim Internecie. Analitycy tej jednostki mieli wykryć w 2016 ponad 17 tysięcy incydentów związanych z bezpieczeństwem. Zanim jednak wpadniemy w panikę i odłączymy się od tej groźnej sieci, warto zapoznać się z naturą tych zagrożeń.

  @ https://www.dobreprogramy.pl/Zagrozenia-w-polskim-Internecie-czy-boicie-siezostac-obrazeni,News,79860.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Wczoraj w TVN był program, który ewidentnie podnosi pozycję działaności hejterskiej do rangi powszechnie akceptowalnej formy dla relacji społecznych. Wyszukiwarka znalazła stronę na ten temet, gdzie napisane jest

  Tak ostrego show jeszcze nie było! „WSZYSCY NA JEDNEGO… czyli roast Kuby Wojewódzkiego”!

  @ http://kuba.tvn.pl/aktualnosci,836,n/tak-ostrego-show-jeszcze-nie-bylo-wszyscy-na-jednego-czyli-roast-kuby-wojewodzkiego,192840.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka zabawa jest świetna prywatnie, gdy jest się w gronie serdecznych przyjaciół. Sidzący samotnie hejter nie ma w swoim odizolowaniu o tym żadnego pojęcia. Będzie marzył, by być tak wspaniałym jak celebryci na ekranie i zaatakuje jakiś ludzi, którzy nie są na to zupełnie przygotowani.

   Usuń
 3. Działania Microsoft z Windows 10 od początku wprowadzają niepewność u użytkowników i jest kolejny pomysł generujący komentarz

  Aplikacja Uzyskaj Office jest domyślnie preinstalowana w Windows 10 – i w założeniu ma jedno zastosowanie. Ma ułatwić użytkownikowi kupienie pakietu Microsoft Office. Czy ktoś z tego korzysta, tego nie wiemy. Wiemy jednak, że Uzyskaj Office zyskało ostatnio jeszcze jedno zastosowanie. Pozwala zablokować resetowanie Windowsa.

  @ https://www.dobreprogramy.pl/Uzyskaj-Office-a-przy-tym-utrac-mozliwoscresetowania-Windowsa-10,News,79945.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z ofert udostepniania "muzyki Hi-Fi" bazuje na technologii, która jest opisana w polskojęzycznym serwisie internetowym

  MQA (Master Quality Authenticated) to technologia kodowania sygnału cyfrowego mająca za zadanie poprawienie jakości, przy zachowaniu umiarkowanej przepływności bitowej (bez stosowania stratnej kompresji). Technologię tą opracowali Bob Stuart z firmy Meridian i brytyjski matematyk Peter Craven. Dla popularyzacji i licencjonownaia MQA utworzono osobną firmę MQA Ltd. Po kilkuletnich eksperymentach, począwszy od 2016 roku zaczęły się pojawiać komercyjne implementacje sprzętu i nagrań MQA.

  http://www.hifi.pl/slownik/mqa.php

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oferta opisana jest

   TIDAL is delivering master-quality audio recordings directly from the source to HiFi members — an audio experience exactly as the artist intended — in partnership with MQA.

   @ http://tidal.com/us/masters

   Usuń
  2. W polskojęzyzcznym wortalu o oprogramowaniu informowała o niej Anna Rymsza

   Audiofile w końcu mają powód, by skorzystać z usługi muzycznej. TIDAL wprowadził właśnie możliwość słuchania w jakości Masters, która ma być jeszcze lepsza niż dostępna wcześniej HiFi, odpowiadająca CD.

   @ https://www.dobreprogramy.pl/TIDAL-Masters-dla-audiofili.-Streaming-w-jakosci-lepszej-niz-CD-CES2017,News,78340.html

   Usuń
 5. Amok urzędników marketingu Microsoft świetnie obrazuje artykuł pt „Windows 10 15063: szybko zróbmy dwie poprawki, będzie nowy build”, gdzie jest bardzo wielemówiące wprowadzenie

  Nie, Microsoft nie będzie zwalniał tempa rozwoju Windows 10 tylko dlatego, że Insiderzy nie nadążają z aktualizacją buildów. Jak komuś nie pasuje Fast Ring, to przecież może się zapisać do Slow, prawda? Ale w erze, w której wszystko musi być najnowsze i najszybsze, czy ktoś coś testuje w Slow? Build 15063 pojawił się kilka godzin temu na serwerach Microsoftu, przynosząc poprawki do raptem dwóch błędów.

  @ https://www.dobreprogramy.pl/Windows-10-15063-szybko-zrobmy-dwie-poprawki-bedzie-nowy-build,News,80016.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest spora nadzieja, że nowe okienka będa dedykowane. Komputer Świat opublikował artykuł pt „Microsoft ukończył prace nad Windows 10 dla chińskiego rządu”, gdzie napisano m.in.

  The Wall Street Journal raportuje, że Microsoft ukończył prace nad specjalną wersją Windows 10 na potrzeby chińskiego rządu. System powstał we współpracy z grupą technologiczną CTEC. Niestety, nie wiadomo, co dokładnie zmodyfikowano czy wyłączono w Windows 10 dla Chin.

  Microsoft z pewnością pozbawił Windows 10 dla chińskiego rzędu licznych funkcji, które mogłyby rodzić podejrzenia o prywatność. To zapewne dotyczy także danych telemetrycznych. Niestety, Chiny to państwo, gdzie istnieje największy odsetek pirackich kopii Windows. Szacuje się, że tylko co dziesiąta kopia jest oryginalna.

  @ http://www.komputerswiat.pl/nowosci/programy/2017/12/microsoft-ukonczyl-prace-nad-windows-10-dla-chinskiego-rzadu.aspx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inny przykład w tym temacie jest w artykule pt „Pentagon wybiera Windows 10 i Azure, rezygnuje z autorskich rozwiązań”, gdzie naczelny redaktor wortalu o oprogramowaniu na wstępie podaje

   To wielki sukces Microsoftu – niekoniecznie ze względu na skalę podpisanej umowy, ale na pewno ze względu na pozycję partnera. To sam Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Tu sprawę postawiono jasno, najnowsze systemy z Redmond, tj. Windows 10 i Windows Server 2016 mają stanowić przynajmniej 90% systemów działających w wojskowej sieci USA

   @ https://www.dobreprogramy.pl/Pentagon-wybiera-Windows-10-i-Azure-rezygnuje-z-autorskich-rozwiazan,News,79982.html

   Usuń
  2. Dedykownie Windows 10 może miec szerszy zakres niż się wydaje. Adam Golański napisał artykuł pt "Windows 10 w wersji dla chińskich władz – producentem nie jest Microsoft", gdzie na wstępie informuje

   Czy w dostępnej na rynku postaci Windows 10 spełnia wymogi biznesowego klienta? Zapewne już tak, biorąc pod uwagę to, ile firm, w tym dużych korporacji zdecydowało się przejść na najnowszy system Microsoftu. Na pewno jednak Windows 10 nie spełnia wymogów klienta rządowego, i to wcale nie ze względu na braki techniczne, lecz wątpliwości, jakie decydenci mogą mieć względem wszechobecnej w tym systemie operacyjnym telemetrii. Firma z Redmond nie zamierza jednak odpuszczać sobie tego lukratywnego rynku, przygotowała specjalną wersję „dziesiątki”, która przekonać ma do siebie nieufnych Chińczyków.

   @ https://www.dobreprogramy.pl/Windows-10-w-wersji-dla-chinskich-wladz-producentem-nie-jest-Microsoft,News,71754.html

   Usuń
 7. Urzędnicy marketingu w Microsoft wprowadziali się w stan amoku i skutecznie moze go ostudzić pozew sądowy. Adam Golański donosi na ten temat w artykule pt
  Chcą założyć pozew zbiorowy za nieudane, przymusowe Windows 10":

  Wymuszanie migracji na Windows 10 poprzez GWX.exe może się Microsoftowi odbić jeszcze poważną czkawką. Za pierwszym razem firma z Redmond przegrała przed sądem z właścicielką niewielkiego biura podróży, skończyło się odszkodowaniem w wysokości 10 tys. dolarów. Teraz jednak możemy mieć do czynienia z pozwem zbiorowym, przygotowywanym przez prawników trzech mieszkańców Chicago. Podobno Windows 10 zniszczył ich dane i uszkodził komputery, po tym, jak zostali nakłonieni do zmiany dotychczas używanego systemu.

  Do sądu dystryktowego w Chicago wpłynął w ostatni czwartek pozew, z którego dowiedzieć się możemy, że Windows 10 to wadliwy produkt, którego producent nie ostrzega należycie o potencjalnym ryzyku związanym z jego instalacją, w szczególności obniżeniu stabilności systemu i utracie danych. Microsoft nie dochował należytej staranności w projektowaniu i przygotowaniu uaktualnienia do Windows 10 i wprowadzenia go na rynek – czytamy w złożonym dokumencie, wskutek czego firma rozpowszechniała system operacyjny podatny na utratę danych lub (sic!) uszkodzenia sprzętu.

  @ https://www.dobreprogramy.pl/Chca-zalozyc-pozew-zbiorowy-za-nieudane-przymusowe-Windows-10,News,80114.html

  OdpowiedzUsuń